Czego szukać w lodówce: 5 rzeczy do rozważenia

Przed dokonaniem poważnego zakupu niezbędne jest przygotowanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki? Czy skupić się na cenie, czy może zagłębić się w techniczne aspekty lodówki? Jaką masz pewność, że sprzęt będzie służył długo i pasował do Twojej kuchni? Oto pięć rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie lodówki. Dokonasz świetnego wyboru, jeśli zwrócisz uwagę na te kilka czynników.

Po pierwsze: efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna lodówki powinna być brana pod uwagę przy wyborze sprzętu, biorąc pod uwagę obecne koszty energii elektrycznej. Co by było, gdyby lodówka była tania, ale jej eksploatacja mocno nadwyrężyłaby nasz domowy budżet. Czasem warto poświęcić kilka gadżetów dla zwiększenia efektywności energetycznej.

Ilość energii elektrycznej, jaką zużywa lodówka w danym roku, określi jej klasę energetyczną. Będzie ona określana od 2021 roku literami A-G (zastąpią one starszą, przestarzałą klasyfikację, w której mieliśmy mniej czytelne oznaczenia jak A++ i A+). Różnica w zużyciu energii pomiędzy klasami może wynosić nawet 15-20%. Dzięki temu nasza inwestycja może się zwrócić w krótkim czasie.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na energooszczędność produktów wiodących producentów, takich jak lodówki Bosch. Tak szeroki wybór pozwoli nam znaleźć lodówkę, która będzie idealnym balansem pomiędzy naszym budżetem a jej parametrami.

Po drugie: pojemność

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lodówki? Oczywiście jest to głośność. To jedno urządzenie, które jest włączone 24 godziny na dobę. Ważne jest, aby urządzenie pracowało cicho, abyśmy go nie słyszeli. Na pewno nikt z nas nie chce być niepokojony w nocy lub denerwowany ciągłym brzęczeniem w ciągu dnia.

Głośność mierzona jest w decybelach. Ciche urządzenie to takie, które nie przekracza 40 decybeli. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat można znaleźć na karcie produktu, lub na specjalnej etykiecie. Etykieta ta zawiera również informacje o klasie energetycznej oraz inne informacje.

Po trzecie: wolnostojący czy wbudowany?

To od Ciebie zależy, jak bardzo Twoja lodówka będzie widoczna, ale musi też pasować do stylu pomieszczenia. W nowoczesnych aranżacjach, gdzie dominują jednolite powierzchnie i monochromatyczne kolory, lepszym rozwiązaniem będzie zakamuflowana lodówka zintegrowana.

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu tradycyjnym lub retro, wybór odpowiedniego sprzętu pomoże Ci wydobyć jego charakter. Warto przyjrzeć się wolnostojącym lodówkom Sharp i Smeg, które wpasują się w każde wnętrze, ale go nie przytłoczą. Lodówki wolnostojące są też bardziej przystępne cenowo i oferują szerszy wybór niż urządzenia do zabudowy.

Po czwarte: Przestrzeń drzwi i zamrażarki

To, że lodówka musi się otwierać jest oczywiste. To, jak powinna się otwierać, nie jest już takie oczywiste. Najbardziej klasyczne są lodówki jednodrzwiowe. Zamrażarka jest zwykle ukryta wewnątrz lodówki i dostęp do niej jest możliwy tylko po otwarciu całości. Istnieją modele z dwoma drzwiami, które umożliwiają łatwy dostęp do zamrażarki. Jednak są też modele z dwoma niezależnymi strefami chłodzenia w tym miejscu. Lodówki trzydrzwiowe są większe i idealne dla dużych rodzin. Górna część otwiera się jak szafa i jest równie przestronna. Największe modele to lodówki czterodrzwiowe, w których zastosowano to samo rozwiązanie w części zamrażającej i podzielono lodówkę na cztery osobne części.

Zastanów się dokładnie nad wielkością sprzętu. Jeśli jesteś singlem lub potrzebujesz niewielkiej lodówki, np. na działkę, zainwestuj w małe urządzenia, takie jak lodówki Haier, które zmieszczą się pod kuchennym blatem. To także świetna opcja dla kawalerów lub małych aneksów kuchennych. Większa lodówka to nie tylko praktyczna opcja dla rodzin, ale także dla osób, które dużo zbierają.

Po piąte: Funkcje dodatkowe

Nie trzeba być gadżeciarzem, aby docenić wiele funkcji, które oferują nowoczesne lodówki. Jest ich naprawdę sporo, a producenci sprzętu AGD prześcigają się w wymyślaniu nowych pomysłów. Wbudowany filtr wody czy kostkarka to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się zimnym napojem w każdej chwili. Szuflada utrzymująca niższą temperaturę i wilgotność to kolejne praktyczne rozwiązanie. Jest to idealne rozwiązanie do przechowywania mięs i warzyw.

No Frost (który zapobiega gromadzeniu się szronu) i automatyczne odszranianie to już standard. System Anti-Finger Print docenią osoby dbające o porządek, gdyż zapobiega on odbijaniu się odcisków palców od szafki. Dla zapominalskich wbudowany jest alarm, który powiadomi ich, gdy drzwi nie zostaną całkowicie otwarte.

Inteligentne lodówki to świetna opcja dla fanów nowych technologii. Mogą być podłączone do internetu, a także mają wbudowane ekrany, które pozwalają robić takie rzeczy jak tworzenie list zakupów czy robienie zakupów. Lodówka Samsunga jest również ciekawą opcją, ponieważ nie wymaga otwierania, aby zobaczyć zawartość. Wystarczy dwa razy zapukać w półprzezroczyste drzwi, aby zobaczyć, co jest w środku.

Autor

Redakcja "Tydzień Azjatycki"

tydzienazjatycki.pl