Domowy makaron

Czy wiesz, że przepis na domowy makaron jest niezwykle prosty? Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że wymaga on masy pracy, tymczasem to zaledwie kilka składników i odrobina wyrabiania. Z jego przygotowaniem poradzisz sobie niezależnie od tego, czy ukończyłeś niejeden kurs kulinarny, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem.

Z dzieciństwa pamiętam, jak w każdy weekend moja babcia przygotowywała długie płaty makaronu, które następnie suszyła na obrusie i podawała na niedzielny obiad. Warto pielęgnować tę tradycję, nawet jeśli domowy makaron nie będzie podawany z rosołem, a zamieni się np. w pyszne danie główne.

Jaka mąka do domowego makaronu?

Przygotowując domowy makaron, zawsze sięgam po włoską mąkę pszenną typu 00, która używana jest również do wyrobu pizzy. Jest niezwykle lekka, zawiera dużo glutenu i jest bardzo drobno zmielona, dzięki czemu makaron wychodzi delikatny i sprężysty. Jest również łatwa do wyrabiania.

Jeśli akurat nie masz mąki typu 00, możesz sięgnąć po inną drobną mąkę, np. typu 500 lub 550, którą znajdziesz dosłownie w każdym sklepie.

Jak podawać domowy makaron?

Jedną z największych zalet tego przepisu jest jego uniwersalność. Tak przygotowany makaron można przecież podać np. jako danie główne - wówczas kroję go w długie wstążki o grubości ok. 1-2 cm, tworząc tagliatelle lub nieco grubsze papardelle (w zależności od tego, jaki sos podam).

Ciasto z tego przepisu doskonale nadaje się również do robienia krótkich makaronów, takich jak rurki czy kokardki.

Domowy makaron jest również niezastąpiony do zup. Doskonale komponuje się na przykład z tradycyjnym rosołem. W tej wersji najlepiej sprawdzi się pocięty na naprawdę cienkie i dość krótkie nitki.

Jak długo gotować domowy makaron?

Świeży makaron, który nie został wysuszony, nie wymaga długiego gotowania. Aby był al dente - czyli wciąż lekko twardy w środku i stawiający opór przy gryzieniu - należy gotować go przez około 3-4 minuty. Wiele w tym przypadku zależy od tego, jak grubo jest zwinięty i jaki ma kształt. Nitki ugotują się ekspresowo, podczas gdy grubsze płaty lub rurki będą wymagały dłuższej chwili.

Jeśli gotujemy makaron suszony, czas gotowania powinien się nieco wydłużyć, ale nadal nie powinien być dłuższy niż 7-8 minut.

Jak suszyć domowy makaron?

Aby dłużej przechowywać makaron, warto go wysuszyć. W tym przypadku należy umieścić go na tacy lub blasze i odczekać minimum 24 godziny. Pamiętaj, że makaron powinien tworzyć niezbyt grubą, równą warstwę.

Aby zapobiec jego sklejaniu się podczas suszenia, warto posypać go dodatkową mąką. Do suszenia należy wybrać suche, przewiewne miejsce, w którym nie ma wilgoci i nie skrapla się para z nad gotujących się garnków.

Jak przechowywać domowy makaron?

Dobrze wysuszony makaron można przechowywać przez długi czas. W tym celu najlepiej sprawdzą się szczelnie zamknięte słoiki lub puszki. Wstążki można też włożyć do dużej papierowej torby, która ułatwi cyrkulację powietrza.

Domowy włoski makaron

Przepis na domowy włoski makaron

Składniki na domowy włoski makaron

  • 400 typ 00 mąki + dodatkowa mąka do posypania
  • 5 dużych jajek
  • duża szczypta soli

Jak zrobić domowy włoski makaron

Na stolnicy usyp kopczyk z mąki, a następnie zrób wgłębienie w jego środku, tworząc coś w rodzaju wulkanu. Rozbij jajka do miski, lekko ubij je widelcem, a następnie wlej je do zagłębienia w mące.

Ostrożnie zacznij wyrabiać ciasto, aby powstała jednolita masa. Postaraj się zebrać wszystkie kawałki i całą mąkę ze stołu.

Uformuj kulę i zacznij energicznie wyrabiać ciasto przez około 10-15 minut. W tym czasie ciasto powinno stać się bardziej elastyczne i miękkie. Wyrabianie ciasta jest kluczowym elementem, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu i energii.

Ponownie uformuj kulę, zawiń ją w folię spożywczą i odstaw na co najmniej 30 minut.

Gdy ciasto odpocznie, podziel je na 4 porcje, a następnie rozwałkuj każdą porcję na cienki arkusz. Aby to zrobić, najlepiej użyć specjalnego wałka do ciasta, przechodząc kolejno przez wszystkie grubości, aż do uzyskania najcieńszej. Obsyp ciasto obficie mąką, a następnie użyj noża, aby pokroić je w cienkie paski. Możesz również użyć maszynki do makaronu. W razie potrzeby posyp gotowy makaron dodatkową mąką. Uformuj gniazda i pozwól im wyschnąć lub ugotuj je natychmiast.

Zobacz także inne przepisy na makaron

  • Aglio e olio
  • Spaghetti napoli
  • Sos boloński
  • Makaron cacio e pepe
  • Pasta alla norma
  • Makaron z masłem szałwiowym

Zobacz także nowe przepisy

  • Sałatka z tortellini i wędzonym kurczakiem
  • Dorsz w cieście orzechowym
  • Śledź w musztardzie
  • Babeczki marchewkowe z kremem marcepanowym
  • Świąteczny likier
UWAGI

Zobacz także:

Boże Narodzenie ciasta - 12 PrzepisyCacio e pepe makaronGdzie do zjeść we Florencji? Prezenty dla miłośników gotowania - 8 pomysłów

Autor

Redakcja "Tydzień Azjatycki"

tydzienazjatycki.pl